Ari-Pek­ka Liuk­ko­nen toivoo myö­tä­tuul­ta pää­mat­kal­leen SM-al­taa­seen – "Sillä on oi­keas­ti mer­ki­tys­tä, kun pin­ta­ve­si virtaa kunnon tuu­les­sa"

Pitkän radan SM-uintien kilpaileminen ulkoaltaalla Espoon Leppävaarassa nostaa sääolot muuttujaksi kilpailemisessa.

Ari-Pekka Liukkosen päälaji 50 metrin vapaauinti on Espoon SM-kisojen ohjelmassa sunnuntaina.
Ari-Pekka Liukkosen päälaji 50 metrin vapaauinti on Espoon SM-kisojen ohjelmassa sunnuntaina.
Kuva: PATRICK B. KRAEMER/EPA:n arkisto

Satasen vapaauinti kulki parhaiten yli kahteen vuoteen.

Pitkän radan SM-uintien kilpaileminen ulkoaltaalla Espoon Leppävaarassa nostaa sääolot muuttujaksi kilpailemisessa. Isäntäseura Cetuksen väreissä uiva Ari-Pekka Liukkonen toivoo, että tuuli kääntyy sunnuntaiksi, kun ohjelmassa on hänen päämatkansa 50 metrin vapaauinti.

– Jos on hyvä keli, eikä selkä kipeydy päivien mittaan, niin uskoisin pääseväni 22 sekunnin pintaan. Ei ole mahdotonta, että aika alkaisi 21:llä, Liukkonen ennakoi.

Liukkosen Suomen ennätys altaanmitalla on 21,58.

Kisajärjestäjät eivät pysty kääntämään uintisuuntaa Espoon altaassa, sillä altaan toisessa päädyssä starttipallit eivät sovellu parauimarien käyttöön. Myötätuuli kuitenkin auttaisi.

– Sarah Sjöströmin maailmanennätys (24,43) on uitu 50 metrin perhosessa aivan älyttömään myötätuuleen Ruotsin mestaruuskilpailuissa, ja ennätys parani silloin puoli sekuntia. Sillä on oikeasti merkitystä, kun pintavesi virtaa kunnon tuulessa, Liukkonen kuvasi.

Uinnissa ei tunneta tuulen takia tilastokelvottomiksi muuttuvia tuloksia, toisin kuin yleisurheilussa. Uintikisat ovat nykyään myös useimmiten sisätiloissa.

Satasella parasta pitkään aikaan

Liukkosen kesän pääkilpailut, Etelä-Korean MM-kilpailujen ratauinnit alkavat 21. heinäkuuta. Jyväskyläläisuimarilla on seuraavalle kuukaudelle vielä tekemistä MM-kunnon virittämiseksi, mutta 50 metrin matkoilla suunta on ollut koko ajan parempi. Meno tuntui lupaavalta jo kesäkuun Mare Nostrum -uinneissa Monacossa, mutta pudotuskisassa startit jäivät kahteen.

Espoossa Liukkonen kilpaili perjantaina 100 metrin vapaauinnissa ja 50 metrin rintauinnissa, jossa ui vain alkuerän. Illalla satasen finaalissa vauhti oli kohdallaan, sillä Liukkonen kellotti parhaan aikansa yli kahteen vuoteen. Matka kulki aikaan 50,14.

– Tämä oli varmaan maksimi, mitä tänään oli mahdollista tulla. Hyvin lähti liikkeelle, mutta viimeinen 25-metrinen oli aika hapokas, Liukkonen kuvasi.

Liukkonen antoi samalla MM-kisoihin näytön 100 metrin vapaauintiin, joten hänellä on mahdollisuus saada toinen sivulaji arvokisoihin. Toinen sivulaji on 50 metrin rintauinti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä