UPM–­Kym­me­ne pa­nos­taa äly­tar­roi­hin

UPM-Kymmene -konserniin kuuluva Rafsec Oy vahvistaa asemiaan älytarraliiketoiminnan teknologiajohtajana ja on solminut yhteistyösopimuksen kalifornialaisen Alie

UPM-Kymmene -konserniin kuuluva Rafsec Oy vahvistaa asemiaan älytarraliiketoiminnan teknologiajohtajana ja on solminut yhteistyösopimuksen kalifornialaisen Alien Tecknology Corp.:n kanssa.

Samassa yhteydessä suomalaisyhtiö on tehnyt vähemmistösijoituksen amerikkalaisyhtiöön.

UPM-Kymmene on myös hankkinut enemmistöosuuden englantilaisesta TDAO Ltd.- yhtiöstä. Englantilaisyhtiö on kehittänyt ns. additiiviteknologiaa, jonka avulla älytarrojen antennit voidaan valmistaa halvemmalla ja ympäristöystävällisemmin.

Alan kasvua vauhdittamalla pyritään alentamaan älytarrojen hintoja.

Rafsecin kehittämät ja radiotaajuusteknologiaan perustuvat älytarrat tulivat markkinoille vuonna 1999. Yhtiö pyrkii tuomaan ensimmäiset uusiin teknologioihin pohjautuvat älytarrat markkinoille ensi vuoden aikana.

Ilmoita asiavirheestä