UPM-Kym­me­ne ostaa sak­sa­lai­sen Haind­lin

UPM-Kymmene ilmoitti tiistaina ostavansa saksalaisen paperivalmistajan Haindlin.

UPM-Kymmene ilmoitti tiistaina ostavansa saksalaisen paperivalmistajan Haindlin. Haindlin koko osakekanta siirtyy UPM-Kymmenelle 3,64 miljardilla eurolla eli noin 21,8 miljardilla markalla. Samalla UPM-Kymmene myy kaksi Haindlin paperitehdasta Norske Skogille 1,1 miljardilla eurolla.

Haindl on Manner-Euroopan suurin sanoma- ja aikakauslehtipapereiden tuottaja ja maailman toiseksi suurin kiertokuidusta valmistetun sanomalehtipaperin valmistaja. Konsernin liikevaihto oli viime vuonna 1,673 miljardia euroa ja tilikauden voitto 210 miljoonaa euroa.

UPM-Kymmene on maailman kolmanneksi suurin paperinvalmistaja. Sen liikevaihto oli viime vuonna 9,583 miljoonaa euroa.

"Tämän kaupan teollinen logiikka on todella vahva. Maantieteellisesti ja tuotevalikoimaltaan yhtiöt täydentävät ainutlaatuisella tavalla toisiaan", UPM-Kymmenen toimitusjohtaja Juha Niemelä sanoi yhtiön tiedotteen mukaan. "Haindlin tehokkaiden tuotantolaitosten ja ammattitaitoisen henkilöstön myötävaikutuksella vahvistamme asemaamme johtavana sanoma- ja aikakauslehtipaperin toimittajana", Niemelä arvioi.

UPM-Kymmenen mukaan Saksassa ja Itävallassa sijaitsevien Haindlin tehtaiden oston jälkeen konsernin tuotantokapasiteetti tulee olemaan 11,6 miljoonaa tonnia paperia.

Ilmoita asiavirheestä