Ranskalaiseen Vivendi-konserniin kuuluva levy-yhtiö Universal Music ostaa brittiläisen kilpailijansa EMIn. Universal maksaa levy-yhtiöstä 1,2 miljardia puntaa (1,4 miljardia euroa) ja saa kaupassa EMIn kanssa sopimuksen tehneet artistit.
EMI ui pitkään raskaasti tappiolla ja päätyi lopulta amerikkalaisen Citigroup-pankin syliin, kun pääomistaja, sijoitusyhtiö Terra Firma, ei enää kyennyt hoitamaan lainojaan.
Kauppa edellyttää vielä kilpailuviranomaisten hyväksynnän. Universal Music ilmoittaa aikovansa karsia EMI:n rönsyjä kaupan yhteydessä ja myydä osan toiminnoista.
EMIn tunnetuimpia artisteja ovat olleet muun muassa The Beatles ja Madonna. EMI on toiminut myös Suomessa 1970-luvun alusta lähtien ja on muun muassa Topi Sorsakosken levy-yhtiö.