Ul­ko­mai­set opis­ke­li­jat oppivat suomea Oulussa

Parisataa ulkomaista opiskelijaa on puurtanut tänä kesänä suomen kielen ja kulttuurin opintojen parissa eri puolilla maata.

Parisataa ulkomaista opiskelijaa on puurtanut tänä kesänä suomen kielen ja kulttuurin opintojen parissa eri puolilla maata. Heinä-elokuun aikana järjestettävät kurssit on tarkoitettu korkeakouluopiskelijoille, jotka lukevat kotiyliopistossaan suomea vieraana kielenä.

Tämän kesän kurssipaikkakunnat ovat Jyväskylä, Kuopio, Oulu, Turku ja Vaasa sekä Kuggom, jossa pidettiin heinäkuussa suomenruotsalaiseen kulttuuriin keskittyvä kurssi.

Kurssit järjestää Kansainvälisen henkilövaihdon keskus CIMO yhteistyössä yliopistojen kanssa.

Kursseilla on ollut opiskelijoita peräti 29 maasta. Eniten heitä on ollut Ruotsista, Saksasta, Venäjältä, Tanskasta, Norjasta, Virosta ja Yhdysvalloista.

Saksalaisia on ollut niin ikään runsaasti, yhteensä yli 20. Saksassa on perinteisesti tunnettu kiinnostusta suomen kielen opiskelua kohtaan, ja opetusta maassa on tarjolla peräti 17 yliopistossa.

Tulijoita on ollut lähes kaikista Euroopan maista. Kaukaisimmat ovat Japanista, Yhdysvalloista ja Kanadasta.

Kolmesta neljään viikkoa kestävät kurssit tarjoavat teoreettisten opintojen vastapainoksi mahdollisuuden oppia kieltä aidossa kieliympäristössä ja todellisissa kommunikaatiotilanteissa.

Opettajat ovat yliopistojen kokeneita suomi vieraana kielenä -opettajia. Sisällössä pääpaino on kielen opetuksessa, jota annetaan kurssin pituudesta riippuen 60–80 tuntia.

Suomen kielen ja kulttuurin kesäkursseja on järjestetty vuodesta 1963 lähtien. Toiminta alkoi aikoinaan pohjoismaisen yhteistyön osana.

Viimeinen tämän kesän kursseista alkoi elokuun alussa Oulussa. Kurssi päätyy 26. elokuuta.

Ilmoita asiavirheestä