
Tänä kesänä on ensimmäinen kerta sitten Raasakan voimalaitoksen rakentamisen, kun Iijoen kaloilla on mahdollisuus nousta luonnonuomaan ohi voimalaitoksen.
Uiskarin kalatie avattiin tiistaina nousukaloille Iissä. Kalatie sijaitsee Iijoen vanhassa luonnonuomassa.
Tänä keväänä lohi on alkanut nousta merestä Iijokeen hieman tavanomaista aikaisemmin, jo touko-kesäkuun vaihteessa. Lohien lisäksi vanhaan luonnonuomaan toivotaan nousevan erityisesti kesäsiikaa ja nahkiaisia, mutta myös muita kaloja.
Kalatielle on asennettu kalojen seurantalaitteisto, josta saadaan arvokasta tietoa kalojen nousuhalukkuudesta. Myös veden laadun seurantaa kehitetään ja tarkkailua lisätään. Kalatiestä huolehtii Etelä- ja Pohjois-Iin jakokunnat.
Kun Raasakan voimalaitos otettiin käyttöön lähes 50 vuotta sitten, luonnonuoma jäi voimalaitoksen tulvauomaksi, muina aikoina sen virtaus on melko vähäinen.
Edellytyksenä kalojen nousulle on, että vanhassa luonnonuomassa virtaa riittävästi vettä. PVO-Vesivoima juoksuttaa tänä kesänä Raasakan säännöstelypadolta joen vanhaan uomaan lisävettä niin, että Uiskarin kalatiessä virtaus on enimmillään neljä kuutiometriä sekunnissa.
Iijoen vanhan luonnonuoman kehittämisessä ovat mukana Iin kunta, Etelä- ja Pohjois-Iin jakokunnat ja PVO-Vesivoima Oy. Osapuolet rahoittavat kehityshanketta yhteensä 450 000 eurolla vuosina 2017 - 2021. Alueen kehittämiseen osallistuvat myös asukkaat ja kyläyhdistykset.