Oulussa ja Tampereella on tullut ilmi useita vatsatautitapauksia, jossa oireet ovat ilmaantuneet uimarannalla käynnin jälkeen.
Oulun Lämsänjärvestä otettiin maanantaina uusi vesinäyte, jonka avulla selvitetään ulosteperäiset bakteerit. Tulokset valmistuvat tänään.
Tampereen kaupungin epidemiologi Sirpa Räsäsen mukaan tamperelaisuimareiden saamat oireet saattavat viitata virustautiin. Viruksia on koko ajan liikkeellä, mutta ne leviävät helposti, kun paljon väkeä on samassa paikassa.
Virusta voi päätyä järviveteen, jos joku on esimerkiksi ulostanut järveen tai heittänyt sinne likaisen vaipan.
Epidemiologin mukaan oireita välttääkseen järvivettä ei tule niellä. Erityisesti pieniä lapsia ei tule viedä rannoille, joilta on saatu vatsatautia.
Tampereen kaupungin viranomaiset ovat ottaneet tänään sekä Tohloppijärvestä että Tesomajärvestä noro- ja adenovirusnäytteet. Noro- ja adenovirus aiheuttavat oksentelua ja ripulointia ja joillekin myös kuumetta.
Potilaan on huolehdittava riittävästä nesteen saamisesta. Yleensä oireet menevät ohi muutamassa päivässä.
Tampereen kaupunki on kehottanut välttämään neljällä uimarannalla uimista, sillä uimarit ovat saaneet sunnuntaista alkaen vatsaoireita kyseisillä rannoilla uimisen jälkeen. Tiettävästi kukaan ei ole joutunut oireiden vuoksi sairaalahoitoon.
Tampere kehottaa välttämään uimista Tesomajärven, Tohloppijärven, Kaukajärven ja Suolijärven rannoilla.
Toistaiseksi Lämsänjärveen ei ole asetettu uintikieltoa.