Tyrnävän peltotaideteos on vaihtanut syysasuun. Teos näkyy parhaiten ilmasta ja sen saattaa hyvällä onnella nähdä reittikoneen ikkunastakin.
Peltotaideteos on taiteilija Pia Hentusen suunnittelema ja maanviljelijä Ilkka Matinollin toteuttama.
Matinolli ei voinut tänä kesänä viljellä normaalisti kunnalta vuokraamaansa peltoa, koska sinne rakennetaan uutta Palkin asunto- ja hevostallialuetta. Tonttien luovutus oli jo käynnissä.
Matinolli keksi, että siihen voisi nyt kokeilla jotain vähän erikoisempaa. Taitelija Pia Hentunen suunnitteli kuvan ratsukosta ja Matinolli syötti kuvan gps-ohjaimella varustettuun kylvökoneeseensa. Ratsukko kylvettiin ohralle.
Kulunut kesä ei ollut viljan kasvulle paras mahdollinen ja ratsukko käväisi jo alkukesällä kertaalleen syysasussaan eli keltaisena. Se sinnitteli siitä kuitenkin kasvuun ja vihreäksi.
Pia Hentusen toinenkin ratsukkoaiheinen taideteos on ajankohtainen Tyrnävällä. Taitelijan suunnittelema Arjen helmiä siirrettiin maanantaina kunnan uuteen liikenneympyrään. Virallisesti teos otetaan käyttöön ensi lauantaina Pottumarkkinoilla kello 11.
Katso video peltoteoksen puinnista. Puimurin puikoissa on Ilkka Matinolli ja videon on kuvannut Mikko Törmänen.
Peltoteoksen puinti Tyrnävällä from Mikko Törmänen on Vimeo.