Uudessa-Seelannissa äänestetään nyt lauantaina parlamenttivaaleissa, joissa pääministeri Helen Clarkin johtama työväenpuolue on ensimmäisten tulosten perusteella korjaamassa odotetun voiton.
Työväenpuolue sai ensimmäisinä lasketuista äänistä 40 prosenttia, kun pääoppositiopuolue Kansallispuolue jäi 27 prosenttiin.
Vaikka sää oli lauantaina sateinen ja kylmä, äänestys oli vilkasta. Perinteisesti 85-90 prosenttia uusiseelantilaisista on käynyt uurnilla parlamenttivaaleissa.
Sosiaalidemokraatit eivät mielipidetiedustelujen mukaan saa parlamenttiin enemmistöä, joten he joutunevat muodostamaan koalitiohallituksen esimerkiksi vihreiden kanssa. Nykyisessä parlamentissa sosiaalidemokraateilla on 47 paikkaa ja Kansallispuolueella 40 paikkaa. Yhteensä parlamentissa on 120 edustajaa. Äänioikeutettuja oli 2,65 miljoonaa.