Työt­tö­myys­lu­vut puo­lit­tu­neet

KalevaOulu Suomen työttömyysaste laski syyskuussa jälleen hivenen.


Oulu
Suomen työttömyysaste laski syyskuussa jälleen hivenen. Tilastokeskuksen mukaan syyskuussa oli työtä vailla 183 000 suomalaista, mikä on 21 000 vähemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysaste laski syyskuussa 7,2 prosenttiin.

Työttömyysluvut ovat kaunistuneet lamavuosista huomattavasti. Maaliskuussa, kun Paavo Lipposen (sd.) ensimmäinen hallitus aloitti työnsä, työttömänä oli 364 500 ihmistä. Lipposen hallituksen tavoitteena oli työttömyyden puolittaminen neljässä vuodessa, mikä olisi tarkoittanut 182 250 työtöntä.

Puolittamisurakka ei onnistunut Lipposen toisenkaan hallituksen aikana, vaan vasta nyt, yhdeksän vuotta myöhemmin.

Iloa työttömyyden puolittumisesta varjostaa se, että piilotyöttömiä on 103 000, eli kokonaistyöttömyys on 286 000.

Osa työttömistä pysyy kortiston ulkopuolella työvoimapoliittisen koulutuksen avulla. Maanantaina Ylen MOT-ohjelma nosti esiin koulutukseen liittyviä räikeitä väärinkäytöksiä Uudenmaan TE-keskuksessa. Epäselvyyksiä puidaan jatkossa käräjillä.

Pohjoisen TE-keskuksissa ihmetellään, miten Uudenmaan tapahtumat ovat ylipäätään mahdollisia. Ainakin pohjoisessa koulutus kestää kriittisenkin tarkastelun.

kotimaa 4.

Ilmoita asiavirheestä