Työtä hyvän ruuan mer­keis­sä

Kööpehamina Huippukokoukset ovat EU:n johtajille puhumista ja syömistä.

Kööpehamina Huippukokoukset ovat EU:n johtajille puhumista ja syömistä. Aikatauluun merkityt lounaat ja illalliset ovat käytännössä työtä, joiden aikana etsitään yhteistä näkemystä kiperiin kysymyksiin. Maukas ateria ja hyvät juomat voivat myös pehmittää kovia vaatimuksia.

Torstai-iltana kokouspaikalle Belle Center - konferenssikeskukseen saapuneet jäsenmaiden valtionpäämiehet, pääministerit ja ulkoministerit saivat nauttia illallisella alkupalana kissakalaa, hummeria ja äyriäisiä, pääruokana kaurista duchesse-perunoilla ja salaattia tryffelikastikkeella. Aterialla tarjottiin juomina 2000 Chablis 1.cru, Les Vaudevey, 1998 Ch. Du Vieux Guinot, Grand Cru ja Sandemann Ruby Port.

Perjantaina aamiaiseksi on tarjolla kurkkukeittoa, fenkolilohta ja uunpäärynöitä ryyditettynä vuohenjuustolla ja tuoreilla yrteillä. 2001 Sancerre, 2001 Bourgogne Aligoté ja 2001 Beaujoulois-Villages täydentävät aamiaisen.

Perjantai-iltana jäsen- ja hakijamaiden valtionjohtajat, pääministerit ja ulkoministerit nauttivat alkupalaksi Pohjanmeren hummeria, kananrintaa, hanhenmaksaa ja uuniomenoita. Pääruokana tarjotaan vasikkaa ja seinipiirakkaa.

Jälkiruokana maistellaan vaniljakohokasta ja marinoituja kirsikoita sekä karamellipähkinäpikkuleipiä. Juomana olevat 2000 Cervaro del Sala, 1994 Dom.C. Chevalier, Corton Grand Cru ja Veuve Clicquot huolehtivat aterian onnistumisesta. (Kaleva)

Ilmoita asiavirheestä