Työ­ryh­mä pohtii pa­ri­suh­de­lain seu­rauk­sia kir­kos­sa

Suomen luterilaisen kirkon piispainkokous on asettanut työryhmän pohtimaan parisuhdelain seurauksiin liittyviä näkökohtia kirkossa.

Suomen luterilaisen kirkon piispainkokous on asettanut työryhmän pohtimaan parisuhdelain seurauksiin liittyviä näkökohtia kirkossa.

Espoossa eilen ja tänään koolla olleessa piispainkokouksessa keskusteltiin samaa sukupuolta olevien liitoista, mutta piispat eivät ottaneet siihen vielä kantaa.

Arkkipiispa Jukka Paarman mukaan kysymys on kaikkiaan erittäin vaikea ja monimutkainen. Sen vuoksi piispainkokous odottaa työryhmän ehdotusta.

Taustalla on se, että kun samaa sukupuolta olevien parisuhteen rekisteröinti tuli lain mukaan mahdolliseksi, kirkolliskokouksessa tehtiin asiaan liittyen kaksi aloitetta.

Toisessa aloitteessa ehdotettiin, että laadittaisiin kaava rekisteröidyn parisuhteen siunaamiseen. Toinen aloite koski puolestaan sitä, ettei rekisteröidyssä parisuhteessa elävä saisi toimia kirkon palveluksessa.

Työryhmän puheenjohtajana toimii Espoon hiippakunnan piispa Mikko Heikka.

Piispainkokous valitsi kirkkohallitukseen uudeksi edustajaksi Oulun piispan Samuel Salmen. Uusi edustaja valittiin, koska piispa Ilkka Kantola erosi tehtävästi viime keväänä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä