Orlando Mesquitan ohjaama ja TV2:n Dokumenttiprojektin Ilkka Vehkalahden tuottama lyhytelokuva Pallo (The Ball) on saanut tuomariston erikoispalkinnon Banffin tv-festivaaleilla Kanadassa. Lisäksi Pallo sai kansainvälisen nuorisoraadin myöntämän parhaan lastenohjelman palkinnon.
Pallo kertoo mosambikilaiskylän pojista, jotka valmistavat halpoja ja kestäviä jalkapalloja kondomeista. Vain neljä minuuttia kestävä elokuva on esitetty kevään aikana kahdesti TV2:ssa. Pallo liittyy Steps for the Future -sarjaan, joka valottaa eteläisen Afrikan hiv- ja aids-tilannetta.
Banffin televisiofestivaali on parhaillaan käynnissä Albertan osavaltiossa Kanadassa. Vuosittainen tapahtuma kuuluu alan arvostetuimpiin ja se järjestetään nyt 23. kerran.