Tuukka Mäkelä siirtyy Lahteen

Tuukka Mäkelä siirtyy Rauman Lukosta Lahden Pelicansiin. 25-vuotiaan Mäkelän sopimus kattaa ensi kauden. Kookas puolustaja on jääkiekkoilut SM-liigassa kaudet 2001-2005 Hämeenlinnan Pallo-Kerhossa ja syksystä 2005 lähtien Lukossa.

Lahti Tuukka Mäkelä siirtyy Rauman Lukosta Lahden Pelicansiin. 25-vuotiaan Mäkelän sopimus kattaa ensi kauden. Kookas puolustaja on jääkiekkoilut SM-liigassa kaudet 2001-2005 Hämeenlinnan Pallo-Kerhossa ja syksystä 2005 lähtien Lukossa.

Pelicansin ensi kauden joukkue alkaa jo nyt olla koossa, sillä seuralla on sopimukset 23 pelaajan kanssa. Tuoreimpien jatkosopimusten allekirjoittajat ovat Kari Sihvonen, Henri Heino, Olli Julkunen, Jani Forsström ja Mikko Heiskanen.

Päättyneen kauden runkopelaajista Sami Helenius, Toni Sihvonen ja Patrick Yetman eivät todennäköisesti jatka Lahdessa. Lisäksi Tapparasta vuokralla ollut Anssi Salmela on palaamassa Tampereelle.

- Tavoitteemme on hankkia vielä kaksi puolustajaa ja yksi hyökkääjä. Lisäksi A-nuorten Suomen mestaruudesta pelaavasta joukkueestamme nousee pelaajia edustusjoukkueen harjoitusrinkiin, sanoi Pelicansin päävalmentaja Hannu Aravirta.

Kesken viime kauden Lukosta tullut tshekkipuolustaja Jiri Hunkes neuvottelee Pelicansin kanssa mahdollisesta jatkosopimuksesta.

Ilmoita asiavirheestä