Oulu
Joulukuusikauppa oli perjantaina verkkaista Oulun kauppatorilla, joka muistutti sankkaa kuusimetsää lumisateessa. Päivän lumimyräkkä teki hallaa, mutta kuusikauppiaat uskoivat asiakkaiden lähtevän liikkeelle viikonlopun aikana. "Vielä on ollut hiljaista", tuumaili oululainen Ari Perätalo lumisateen keskellä.
Luonnonkuusi on se perinteisin, mutta viljellyillä kuusilla on jo oma kannattajakuntansa, sanoo ylikiiminkiläinen kuusikauppias Olli Tikkanen.
"Osalle ei kelpaa kuin kasvatettu kuusi. Siinä on oksat, jotka kestää vaikka perinteiset jouluomenat", Tikkanen kertoo.
Hintahaarukka on kauppiaiden mukaan 10-100 euroa riippuen kuusen koosta ja näöstä. "20-30 euron kuusia menee eniten", sanoo oululainen Jaakko Markke parinkymmenen kuusikauppajoulun kokemuksella. Tanskalaiset ja belgialaiset tuontikuuset eivät Marken mukaan juuri uhkaa kotimaista kuusta.
"Tanskalaisia menee korkeintaan yksi prosentti."
Hinta on monelle tärkein valintaperuste, mutta kuusen ulkonäkö on vähintään yhtä tärkeää. Kuusen pitää olla tuuhea, tasainen, sopivan kokoinen, syvän vihreä ja sellainen kuin aina ennenkin. Kuusen etsimiseen käytetäänkin helposti ainakin yksi päivä.
Kauppiaiden mukaan naiset ovat krantumpia asiakkaita kuin miehet. "Naiset on kovia tinkaamaan", Markke naurahtaa.
Suurin osa kuusista ilmaiseksi
Suomessa rakennetaan joka joulu noin 1,2 miljoonaa joulupuuta. Suurin osa hakee kuusen omasta tai tuttavien metsästä ilmaiseksi, sillä kuusikaupassa liikkuu puoli miljoonaa joulukuusta. Muovikuusi koristellaan joka kymmenennessä kodissa. Kolmasosa kotitalouksista ei kaipaa joulukuusta lainkaan.
Suurin osa myytävistä kuusista on luonnonkuusia. Viljeltyjä kotimaisia kuusia myydään noin 80 000 kappaletta. Tanskalaisia ja belgialaisia viljelykuusia myydään noin 50 000 kappaletta.
Kotimaisten joulukuusien ja leikkohavujen viljelyä ja markkinointia edistävän Joulupuuseuran mukaan kuluttajan on vaikea erottaa kotimaista kuusta tuontipuusta. Asiakkaan on yleensä vain luotettava myyjän sanaan.
Joulupuuseuran mukaan kotimaisen metsäkuusen lisäksi kansalaisia kiinnostavat viljellyt serbiankuuset, mustakuuset ja pihtakuuset, jotka ovat metsäkuusta kalliimpia, mutta myös näyttävämpiä.
Tänä vuonna Ruskon jätekeskukseen voi tuoda täysin palvelleet joulukuuset ilmaiseksi. Kuuset eivät jää penkantäytteeksi, vaan ne murskataan hakkeeksi. Puuhake toimitetaan poltettavaksi energiaksi.