Hiihdon entinen päävalmentaja Kari-Pekka Kyrön on siirtänyt hormonikauppiaille keskusrikospoliisin löytämien maksumääräysten perusteella omalta tililtään yli 120 000 markkaa, eli runsaat 20 000 euroa.
Kyrö teki vuosina 1999-2000 tutkimusten mukaan neljätoista "epätavallista" matkaa eri puolille Eurooppaa. Matkalaskut on kuitannut yleensä Suomen hiihtoliitto.
Matkalaskuista löytyy mm. Esa Klingan, Antti Leppävuoren ja Matti Leikosken puumerkkejä. Laskuissa Kyrö kertoo mm. käyneensä Hollannissa "vuoristo- ja ravitsemusseminaarissa" tai "immunologian koulutuksessa".
Krp on myös saanut selville, että Kyrön tilille on siirretty ulkomaan valuuttaa suunnilleen sama määrä, jonka hän on käyttänyt hormonikauppoihin. Rahan alkuperästä ei ole varmaa tietoa.
Krp on tutkinut Kyrön ja joidenkin muiden Hiihtoliiton entisten palkollisten toimia Lahden MM-hiihtojen dopingkäryjen jälkeen. Tutkinnan on määrä valmistua huhtikuun puoliväliin mennessä.