Valtio-opin emeritusprofessori Jaakko Nousiainen ja valtiosääntöoikeuden emeritusprofessori Antero Jyränki ovat yksimielisiä siitä, että Suomi tulisi hyvin toimeen ilman presidenttiä.
- Meillä voitaisiin ottaa keskipitkän aikavälin tavoitteeksi Ruotsin malli, jossa presidentin jäljellä olevat tehtävät jaettaisiin hallituksen ja eduskunnan puhemiehen kesken, Jyränki ehdottaa sanomalehti Karjalaisen haastattelussa.
Jyränki tunnustaa, että presidentin kaltaista symbolihahmoa kaivataan Suomessa jatkossakin. Hänen mielestään tällaiseksi voisi kuitenkin nousta jatkossa puhemies.
Nousiainen puolestaan totesi perjantaina Joensuun yliopiston perustuslakipäivillä presidentin nykyiseen asemaan sopivan, että kansanvaaleista luovuttaisiin ja presidentin valitsisi jatkossa eduskunta.