Ministeri Heidi Hautalan (vihr.) eroa ei voi pitää merkkinä siitä, että hallitus natisisi liitoksissaan, uskoo erikoistutkija Erkka Railo Turun yliopiston Eduskuntatutkimuksen keskuksesta.
Hän sanoo, että esimerkiksi pääministeri Jyrki Katainen (kok.) otti alusta asti selvästi etäisyyttä kohuun Hautalan ympärillä.
– Katainen ei ollut paikalla myöskään päivän tiedotustilaisuudessa, jolloin sekä tilaisuudesta että ongelmasta tuli leimallisesti vihreiden. Sitä kautta arvioin, että vaikutukset muuhun hallitukseen jäävät pieniksi. Ministeri vaihtuu ja elämä jatkuu, Railo sanoo STT:lle.
Hautalan ero oli Railon mukaan lopulta väistämätön. Raskauttavaa oli Railon mukaan se, ettei ministeri antanut julkisuuteen heti oikeaa ja täsmällistä tietoa tapahtumien kulusta.
– Hänen asemansa oli lopulta kestämätön. Jo ennen kohua Hautalaa kohtaan tuntui syntyneen jonkinlaista ärtymystä omien poliitikkojen ja toimittajien keskuudessa, joten hänet oltiin myös nopeasti valmiita tuomitsemaan.
Keskeistä tilanteen rauhoittamisessa on Railon mukaan se, että uusi ministeri nimitetään mahdollisimman pian.
– Näin skandaalin vellominen julkisuudessa lakkaa ja hallitus pääsee taas keskittymään työskentelyyn.