Tur­va­lai­te­vi­ka kat­kai­si ju­na­lii­ken­teen Savon radalla

Liikenne Savon radalla Kouvolan ja Pieksämäen välillä takkuili torstaina turvalaitevian takia.Aamulla kello 10 alkanut vika pysäytti liikenteen kokonaan.

Liikenne Savon radalla Kouvolan ja Pieksämäen välillä takkuili torstaina turvalaitevian takia. Aamulla kello 10 alkanut vika pysäytti liikenteen kokonaan. Liikenne oli poikki iltapäivään kello 14.30:een saakka.

VR-yhtymän saatua liikennepaikat Kouvolan ja Pieksämäen välillä iltapäivällä miehitettyä pääsi raideliikenne taas kulkemaan.

Nopeusrajoitus rataosuudella on kuitenkin 50 kilometriä tunnissa kunnes kauko-ohjaus on kunnossa. VR:ltä arvioitiin vian löytyvän ennen iltaa.

Torstain aikana junamatkustajia kuljetettiin eteenpäin busseilla ja takseilla.

Lisäksi Kouvolasta Helsinkiin lähti ylimääräinen pikajuna. Helsingistä Ouluun ja Iisalmesta Pieksämäelle kulkeneet pikajunamatkustajat myöhästyivät aikataulusta noin kaksi tuntia.

Ohjausalueen päällikön Terho Lankisen arvion mukaan vika ilmeisesti on tietoliikenneyhteyksissä. Sitä, missä kohdin rata-osuutta se on, hän ei pystynyt vielä torstaina iltapäivällä arvioimaan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä