Turun öljyonnettomuuden pahimmat jäljet on saatu korjatuiksi. Pakkasen ja lumen tulon sekä meriveden pinnan huomattavan nousun takia öljyntorjunnan viimeistely on kuitenkin jouduttu toistaiseksi keskeyttämään.
Öljyntorjuntaa johtava Turun apulaispalopäällikkö Juha Virto kertoi perjantaina, että Ruissalon ja Pansion alueella ei ole enää muutamaan päivään havaittu uusia öljyesiintymiä. Saastunut rantakasvillisuus ja pääosa öljyisestä maaperästä on myös saatu jo poistetuksi.
"Talven äkillisen tulon ja meriveden nopean nousun takia viimeistelytyöt on jouduttu keskeyttämään. Puhdistusorganisaatio on kuitenkin hälytysvalmiudessa ja saatavissa nopeasti alueelle tilanteen niin vaatiessa", lupasi Virto.
Turun palolaitos arvioi, että onnettomuudesta on aiheutunut luonnolle vain vähäistä vahinkoa.
Turun öljyvuoto alkoi 10. joulukuuta, jolloin Fortumin Naantalin jalostamolta pääsi inhimillisen erehdyksen takia noin 500 kuutiota öljyistä vettä maahan.
Fortum kiisti aluksi osuutensa tapahtumaan, mutta myönsi myöhemmin syyllisyytensä poliisitutkinnan osoitettua, että mereen päässyt öljy oli peräisin Fortumilta.
Fortum on luvannut korvata öljypäästön aiheuttamat huomattavaan summaan kohoavat taloudelliset vahingot.