Kahden nuoren italialaisen hengen vaatineesta traagisesta koiravaljakko-onnettomuudesta on kerrottu laajalti Italian tiedotusvälineissä, mutta suurimmassa osassa raportteja on tyydytty vain viittaamaan siihen, mitä asiasta on kerrottu Suomessa.
Jutuissa toistetaan, että Suomen viranomaiset tutkivat tapahtunutta ja vastuukysymyksiä.
17-vuotiaan Ferdinandon ja 14-vuotiaan Sabrinan hengen vaatinut turma on herättänyt italialaisen yleisön myötätunnon etenkin nuorten kotipaikkakunnilla.
Torinossa ilmestyvä päivälehti La Stampa julkaisi Aftonbladetissa ilmestyneen piirroksen, jossa kuvaillaan onnettomuuteen johtanutta tapahtumasarjaa.
Lehti kirjoittaa, että koiravaljakkosafarin oli järjestänyt alan yrittäjä ja että nuorten vanhemmat, jotka olivat mukana italialaisten ryhmässä, saavat apua Rovaniemellä toimivalta Italian kunniakonsulilta Seppo Aholta.
Muiden tiedotusvälineiden kommenteissa korostetaan paikallisen yrittäjän mahdollista vastuuta tapahtuneesta.
Sisiliassa ilmestyvä päivälehti La Gazzetta del Sud kirjoittaa, että yrittäjän vastuuseen saattaa viitata se seikka, että paikalliset viranomaiset ovat sulkeneet safariyrittäjän nettisivut. Lehti mainitsee vuonna 2004 Tornion seudulla tapahtuneeen onnettomuuden, jossa auto törmäsi kelkkaan ja neljä ihmistä kuoli.
Sisilialaislehti kertoo, että italialaisryhmän matkasta Italian päässä vastanneen matkanjärjestäjän edustaja Marco Chiglione on matkustanut Suomeen.
Ghiglione totesi lähtiessään, että "tutkimus selvittää, mitä onnettomuudessa tapahtui, mutta haluan korostaa, että valjakkosafari ei kuulunut meidän myymäämme pakettiin, vaan se ostettiin paikan päällä".
Lehti kirjoittaa Sabrinan äidin sanoneen, että paikallinen opas oli valjakkosaattueen kärjessä ja ettei junarataa ollut lainkaan osoitettu varoitusmerkein.
Italialaisen ANSA-tietotoimiston ja Napolissa ilmestyvän Il Mattino -päivälehden juuri julkistamien taustatietojen mukaan Sabrinan isä kuuluu Napolin seudulta lähtöisin olevan mafiatyylisen camorra-rikollisjärjestön johtoportaaseen ja kärsii parhaillaan yhdeksän vuoden vankeusrangaistusta. Tyttö ei tuntenut isäänsä.
Nuorten ruumiit on määrä palauttaa Italiaan lauantaina.