Turkki avaa il­ma­ti­lan­sa Yh­dys­val­loil­le

Turkki on ilmoittanut avaavansa ilmatilansa ja lentokenttänsä amerikkalaisille kuljetuskoneille.

Turkki on ilmoittanut avaavansa ilmatilansa ja lentokenttänsä amerikkalaisille kuljetuskoneille.

Sotilasliitto Natoon kuuluva Turkki sanoi myös lisäävänsä kalusto-, koulutus- ja muuta apuaan Pohjois-Afganistanissa toimivalle Talebanin vastaiselle oppositiolle.

Lupaukset sisältyivät Turkin pääministerin Bülent Ecevitin kirjeeseen presidentti George W. Bushille.

Norjan hallitus on puolestaan epävirallisesti tarjonnut Yhdysvalloille erikoisjoukkoja auttamaan terrorismin vastaisessa taistelussa, kertoo norjalainen Verdens Gang -lehti.

Kyseeseen tulisivat Norjan värvätyt erikoisjoukot, jotka ovat vuosikausia harjoitelleet mm. amerikkalaisten ja brittiläisten erikoisjoukkojen kanssa.

Tarjousta ei ole esitetty virallisesti, mm. koska Yhdysvallat ei ole toistaiseksi pyytänyt tällaista tukea, kirjoitti lehden toimittaja Washingtonista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä