Kaikkiaan 50 000 kettua ja minkkiä menettivät pohjalaiset turkistarhaajat rehun aiheuttamaan botuliinimyrkytykseen. Tämä vahvistui tänään Evijärvellä ja Teerijärvellä pidetyissä tarhaajakokouksissa. Menetykset suomenkielisellä alueella ovat 34 000 ja ruotsinkielisellä 16 000 eläintä.
Suomen Turkiseläinten Kasvattajain liiton hallitus kokoontuu huomenna Vantaalla päättämään rehukatastrofin aiheuttamien vahinkojen korvaamisesta. Rehukeskuksen vastuuvakuutus kattaa vahingoista puoli miljoonaa euroa. Liiton katastrofirahastoa on tarkoitus hyödyntää maksimaalisesti vahinkojen korvaamiseen.
Jos Kasvituotannon tarkastuskeskuksen tällä viikolla julkistettavissa analyyseissä osoittautuu, että onnettomuuden aiheuttaja on teurasjätteessä tai muussa rehuraaka-aineessa, korvausvelvollisuus siirtyy raaka-aineen toimittajalle.