Turkin ja Bra­si­lian fanit tap­pe­li­vat Sak­sas­sa

Sadat turkkilaiset jalkapallokannattajat ottivat yhteen Brasilian kannattajien kanssa maanantaina Berliinissä. Joukkotappelussa oli mukana noin 400 Turkin ja 60 Brasilian kannattajaa.

Sadat turkkilaiset jalkapallokannattajat ottivat yhteen Brasilian kannattajien kanssa maanantaina Berliinissä.

Kahakka tapahtui Berliinin keskustassa, kun joukkueiden kannattajat olivat kokoontuneet Potsdamer Platzille katsomaan Turkin ja Brasilian välistä MM-ottelua aukiolle pystytetyltä jättiskriiniltä.

Tunteet kuumenivat aukiolla aivan pelin loppuhetkillä, kun Brasilia teki ottelun voittomaalin rangaistuspilkulta. Noin 400 Turkin ja 60 Brasilian kannattajaa aloitti kovaotteisen jälkipelin, jonka lopettamiseen tarvittiin 150 saksalaispoliisia.

Joukkotappelussa vältyttiin vakavilta loukkaantumisilta.

Ilmoita asiavirheestä