Euroopan unionin jäsenyysneuvotteluihin valmistautuvalla Turkilla on edessään poikkeuksellisen kivikkoinen matka kohti EU:ta. Koskaan aiemmin jäsenehdokkaan kelvollisuutta ei ole EU:ssa etukäteen kyseenalaistettu yhtä voimakkaasti.
Neuvottelujen on tarkoitus käynnistyä maanantaina Luxemburgissa viikkojen diplomaattisen väännön jälkeen. Vielä sunnuntai-iltana EU-ulkoministerit joutuvat hiomaan lopullista neuvottelutekstiä.
Tämän jälkeen Turkkia odottaa vähintään kymmenen vuoden taival. Sinä aikana Turkin on saatava taloudenhoitonsa, lainsäädäntönsä ja ihmisoikeutensa eurooppalaiselle tasolle.
Jos ehdot lopulta täyttyvät, jäsenyys on vielä hyväksyttävä ainakin Ranskan ja Itävallan kansanäänestyksissä. Muutkin nykyisistä EU-maista voivat päätyä äänestyksiin.
Ranskassa ja Itävallassa peräti 80 prosenttia kansalaisista vastustaa jäsenyyttä. Kesällä julkaistun eurobarometri-mielipidekyselyn mukaan myös suomalaiset ovat selvästi jäsenyyttä vastaan.
EU:n edellyttämät toimet vaihtelevat talouden vapauttamisesta ja ympäristölainsäädännön kehittämisestä aina oikeuslaitoksen uudistamiseen.