Tu­po­neu­vot­te­lu­ti­lan­ne yhä auki

Työmarkkinajärjestöjen on tuota pikaa määrä hallinnoissaan arvioida tulosopimuksen kattavuutta, mutta neuvottelutilanne on yhä sekava ja monin osin auki.

Työmarkkinajärjestöjen on tuota pikaa määrä hallinnoissaan arvioida tulosopimuksen kattavuutta, mutta neuvottelutilanne on yhä sekava ja monin osin auki.

Autoliikenteen sopimusneuvottelut ovat kesken, ja sekä ulkomaan meriliikenteen että mekaanisen metsäteollisuuden ja puusepänteollisuuden työntekijöiden neuvottelut ovat katkenneet.

SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalainen pitää kattavuutta jo riittävänä. Koska autoliikenne kuitenkin on niin keskeinen ala, sitä yritetään vielä saada mukaan. Tämä saattaa hänen mukaansa pitkittää itse tulosopimuksen allekirjoituksen myöhään iltaan.

Tänään on saatu sopimus vientiteollisuuden kannalta keskeiselle alalle eli satamien ahtaajille.

Jos tulosopimuksen arvioidaan olevan riittävän kattava, kaksivuotinen tulopoliittinen kokonaisratkaisu on määrä allekirjoittaa myöhemmin illalla.

Ilmoita asiavirheestä