Keskitetty palkkaratkaisu syntyi pitkän väännön jälkeen. Keskusjärjestöt allekirjoittivat työllisyys- ja kasvusopimukseksi nimetyn kokonaisratkaisun perjantai-iltana.
SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly kertoi perjantai-iltana, että keskusjärjestö voi hyväksyä sopimuksen, vaikka ilmailuala ei saavuttanutkaan sopua. Lylyn mukaan sopimuksesta on tulossa riittävän kattava.
SAK:lainen auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT asetti alun perin ilmailualan sovun ehdoksi omalle osallistumiselleen, mutta tulee mukaan valtakunnansovittelija Esa Lonkan sovitteluyrityksen epäonnistuttua.
Myös Akavan hallitus ilmoitti pitävänsä sopimusta riittävän kattavana, vaikka sopimuksen ulkopuolelle jää kymmeniä tuhansia ylempiä toimihenkilöitä.
STTK:n hallitus ilmoitti perjantaina iltapäivällä, että alakohtaisten neuvottelutulosten kattavuus ei ole vielä riittävä. Tuolloin sopimatta oli vielä ainakin mekaaninen metsä- ja puusepänteollisuus ja finanssiala. STTK:lle tärkeä, yli 40 000 työntekijän finanssiala saavutti kuitenkin pian sen jälkeen sovun.
Alakohtaiset neuvottelutulokset kattoivat jo perjantaina iltapäivällä noin 80 prosenttia Elinkeinoelämän Keskusliiton jäsenyritysten henkilöstöstä.