Tuo­mi­oja pa­tis­taa Lip­pos­ta SDP:n pu­heen­joh­ta­ja­kil­paan

Ulkoministerin Erkki Tuomioja (sd.) haluaisi pääministeri Paavo Lipposen (sd.) aktiivisemmin mukaan SDP:n puoluejohtajakilpaan.

Ulkoministerin Erkki Tuomioja (sd.) haluaisi pääministeri Paavo Lipposen (sd.) aktiivisemmin mukaan SDP:n puoluejohtajakilpaan.

"Toivoisin, että meillä olisi mahdollisuus - pitäisin sitä ihan luonnollisena - tavata ja keskustella avoimesti puoluekokousedustajien ja puolueväen edessä muuallakin", Tuomioja sanoo maanantain Karjalainen-lehdessä. Hän pitää tärkeänä, että tilaisuuksia järjestetään eri puolilla maata.

"Meidän ei tarvitse mennä 25 tilaisuuden sirkukseen, mutta jotain 25:n ja 1:n välillä olisi sopivampi luku", Tuomioja korostaa.

Lipponen on tähän mennessä työkiireihinsä vedoten suostunut vain yhteen yhteistilaisuuteen, joka järjestetään Helsingissä.

"Minun mielestäni, jos on puolueen puheenjohtaja tai pyrkii puolueen puheenjohtajaksi, niin kyllä tällaiseen asiaan puoluekokouksen alla pitää pystyä aikaa löytämään", Tuomioja toteaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä