Tuo­mi­oja haluaa oh­jel­ma­työn kun­niaan

SDP:n puheenjohtajaehdokas ulkoministeri Erkki Tuomioja haluaa ohjelmallisen työn jälleen kunniaan puolueessaan ja laajemminkin.

SDP:n puheenjohtajaehdokas ulkoministeri Erkki Tuomioja haluaa ohjelmallisen työn jälleen kunniaan puolueessaan ja laajemminkin.

Pääkaupunkiseudun demariopiskelijoiden tilaisuudessa keskiviikkoiltana vieraillut Tuomioja valitteli sitä, että SDP:ssä ei enää harrasteta laajan käsittelykierroksen kentällä käyviä ohjelmia, vaan ne on korvattu kevyemmin käsiteltävillä keskusteluasiakirjoilla.

Tuomiojan mukaan se, että puolueet eivät enää tee ohjelmia ei tarkoita kuitenkaan sitä, että ohjelmatyö olisi kadonnut.

"Se on vain siirtynyt virkamiehille", Tuomioja totesi. Hänen mukaansa virkatyönä tehtävät ohjelmat eivät kuitenkaan voi korvata puolueissa tehtäviä.

Tuomioja otti esimerkiksi vasta valmistuneen kansallisen terveysprojektin. Hän piti terveysprojektia sinänsä hyvänä ja toteuttamiskelpoisena, mutta valitteli sen kantaaottamattomuutta olennaisiin kysymyksiin.

"Se ei ole käsitellyt juuri lainkaan arkaa ja vaikeaa kysymystä yksityisen ja julkisen terveydenhuollon suhteesta", Tuomioja arvosteli.

Tuomioja oli sitä mieltä, että politiikalle on nyt kysyntää. "Aika pitkään on eletty sellaista aikaa, että ihmiset ovat ajatelleet että asiat ovat karanneet käsistä, eikä äänestämällä voi vaikuttaa. Tänään vaihtoehdottomuuteen ei haluta alistua", hän sanoi.

Tuomiojan mukaan ”politiikan kysyntä” ei kuitenkaan välttämättä näy tungoksena poliittiseen toimintaan tai äänestysaktiivisuutena vaaleissa, vaan erilaisissa kansalaisliikkeissä.

Ilmoita asiavirheestä