Tulva uhkaa ra­ken­nuk­sia Lapissa

Rovaniemi Ounasjoen vesi on alkanut nousta ja uhkaa jo joitakin rakennuksia Lapissa.

Rovaniemi Ounasjoen vesi on alkanut nousta ja uhkaa jo joitakin rakennuksia Lapissa. Tulvajohtaja Kauko Haikola Lapin ympäristökeskuksesta kertoo, että pahin tilanne on Patokosken kohdalla Rovaniemellä ja Kittilän Kaukosessa.

- Marraskosken yläpuolella Iisinginsuvannossa on viisi kilometriä pitkä jääpato, ja se on nostanut vettä Patokosken alueelle. Siellä on rakennuksia vaarassa, Haikola selvittää.

Jokivesi nousee Patokosken alueella noin kymmenen senttiä tunnissa. Haikolan mukaan pelastusviranomaiset ovat ryhtyneet suojaamaan kahta rivitaloa muun muassa maapenkereillä ja muovilla.

Parikymmentä kilometriä Kittilästä etelään sijaitsevassa Kaukosessa ollaan niin ikään tulvavalmiudessa. Haikolan mukaan Ounasjoen vesi on siellä noussut jo lähelle vahinkorajaa. Jos vesi nousee vielä lisää, rannassa sijaitsevat omakotitalot ovat vaarassa kastua.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä