Vaalimaan rajanylityspaikalla käännytettiin maaliskuun aikana useita ryhmiä romanialaisia kultakorujen salakuljettajia.
Kaikkiaan käännytettyjä oli 39 henkeä. Rajavartioston mukaan kaikissa tapauksissa romanialaisten ajoneuvoista löytyi tullitarkastuksessa suuria määriä kullattuja sormuksia, joista ei oltu tehty ilmoitusta viranomaisille.
Romanialaisten kuulusteluissa on käynyt viranomaisten mukaan ilmi kiistattomasti, että korut on ollut tarkoitus myydä luvattomasti Suomessa ja muissa Pohjoismaissa.
Kaikkiaan rajalla käännytettiin viime kuussa 114 henkilöä. Suurin syy käännytyksiin oli tupakan ja alkoholin salakuljetus.
Rajanylitysten määrä lisääntyi maaliskuussa viime vuoden maaliskuuhun verrattuna Vaalimaalla 16 prosenttia, Nuijamaalla 13 prosenttia ja Vainikkalassa peräti 24 prosenttia.
Muilla Kaakkois-Suomen raja-asemilla Imatralla, Uukuniemellä ja Kolmikannassa rajan ylittäjiä oli hieman viime vuoden maaliskuuta vähemmän.