Tuiran suur­lu­kion suun­nit­te­lu on alkanut - toi­min­ta alkaa syk­syl­lä 2017

Ouluun tulee uusi lukio syksyllä 2017, kun Pateniemen ja Merikosken lukion yhdistyvät.

Tuiran uuteen lukioon tulee noin 600 opiskelijaa.
Tuiran uuteen lukioon tulee noin 600 opiskelijaa.

Ouluun tulee uusi lukio syksyllä 2017, kun Pateniemen ja Merikosken lukiot yhdistyvät. Lukiotoiminnot keskitetään Tuiraan, nykyisen Merikosken koulun kiinteistöön.

Uuden lukion suunnittelu on alkanut, ja siitä käytetään suunnittelussa nimeä Tuiran yhteiskoulun lukio. Sivistys- ja kulttuurilautakunta päättää nimestä myöhemmin.

Uuteen lukioon tulee noin 600 opiskelijaa ja 40 opettajaa.

Merikosken koulurakennuksessa toimii nykyään myös Merikosken yläkoulu. Sen toiminta lakkaa syksyllä 2016, kun oppilaat siirtyvät Talvikankaalle rakennettavaan yhtenäisperuskouluun. Osa oppilaista sijoitetaan oman alueensa peruskouluihin.

Ennen lukiotoiminnan aloittamista rakennusta remontoidaan. Peruskoululta jääneet kotitalous-, tekstiili- ja teknisen työn tilat muutetaan lukiolle sopiviksi tiloiksi.

Ennen Merikosken lukiota ja peruskoulua koulukiinteistössä on toiminut Tuiran yhteiskoulu.

Ilmoita asiavirheestä