Tu­han­sia vää­ren­net­ty­jä pu­he­li­mia tullin haaviin - arvo yli mil­joo­na euroa

Tulli pysäytti suuren määrän väärennettyjä älypuhelimia Helsinki-Vantaan lentokentällä viime vuoden lopulla.

Tuhansia puhelimia oli matkalla Hongkongista EU:n markkinoille.
Tuhansia puhelimia oli matkalla Hongkongista EU:n markkinoille.
Kuva: Tulli

Tulli pysäytti suuren määrän väärennettyjä älypuhelimia Helsinki-Vantaan lentokentällä viime vuoden lopulla.

Noin 2500 väärennetyn puhelimen erä oli tullut Hongkongista, ja niiden oli tarkoitus päätyä myyntiin EU:n alueelle. Tullin mukaan lentorahtina tulleen lähetyksen arvo oli yli 1,3 miljoonaa euroa. Väärennetyt puhelimet on nyt tuhottu.

Tullin mukaan vastaavia väärennöksiä liikkuu paljon maailmaa. Elektoriikkaväärennökset ja niiden pakkaukset on usein erittäin hyvin tehty, ja kuluttajan on vaikea erottaa niitä aidoista tuotteista.

Väärennettyyn elektroniikkaan liittyy kuitenkin tavallista enemmän riskejä. Tullin mukaan ympäri maailmaa tiedetään useita tapauksia, joissa väärennettyjen puhelinten akut eivät ole kestäneet lataamista ja normaalia käyttöä vaan ne ovat syttyneet palamaan tai räjähtäneet. Väärennetyille tuotteille ei yleensä saa takuuta. Tulli kehottaa kuluttajia varovaisuuteen erityisesti nettiostoksissa.

Tuoteväärennökset aiheuttavat lisäksi haittaa valtioille verotulojen menetyksenä. Lisäksi väärennöksistä saadut rahat päätyvät usein järjestäytyneelle rikollisuudelle.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä