TT:n Koroma: Las­ku­suh­dan­tees­ta luultua va­ka­vam­pi

Teollisuuden ja työnantajain keskusliiton (TT) toimitusjohtaja Johannes Koroma varoittaa, että talouden laskusuhdanteesta tulee vakavampi ja pidempi kuin

Teollisuuden ja työnantajain keskusliiton (TT) toimitusjohtaja Johannes Koroma varoittaa, että talouden laskusuhdanteesta tulee vakavampi ja pidempi kuin moni haluaisi myöntää.

Koroma sanoo Helsingin Sanomien haastattelussa, että minkäänlaista kriisiä ei kuitenkaan ole näkyvissä.

Koroma ihmettelee joidenkin poliitikoiden ja talousennustajien optimismia. Merkit talouden heikkenemisestä ovat Koroman mielestä olleet selvät jo pitkään. Tänä vuonna kokonaistuotanto ei ole enää noussut, ja teollisuustuotanto on laskenut vuoden 2000 alun tasolle.

Hallitus kokoontuu tänään budjettiriihen. Koroma sanoo, että budjetintekijöiden oletukset työllisyyden kohentumisesta vielä ensi vuonna ovat perusteettomia. Koroma uskoo, että hallitus joutuu arvioimaan uudelleen myös ensi vuoden verokertymän.

Ilmoita asiavirheestä