Tshe­tshee­nit neu­vot­te­le­vat vain ul­ko­maa­lais­ten kanssa

Moskovalaisteatterin väkeä panttivankinaan pitävät tshetsheenit haluavat neuvotella Punaisen Ristin ja Lääkärit ilman rajoja -järjestön edustajien kanssa.

Moskovalaisteatterin väkeä panttivankinaan pitävät tshetsheenit haluavat neuvotella Punaisen Ristin ja Lääkärit ilman rajoja -järjestön edustajien kanssa.

Neuvottelupyynnöstä kertoi yksi panttivangeista. Tshetsheenit pitävät teatterissa panttivankina tuhatkuntaa ihmistä.

Tshetsheeniryhmä on vaatinut, että sen kanssa neuvottelevat vain ulkomaalaiset. Asiasta kertoi Moskovan kaupunginjohtaja Juri Luzhkov Venäjän ORT-tv-kanavan haastattelussa.

- Päätavoitteemme on löytää keino kaikkien panttivankien vapauttamiseksi, hän sanoi.

Aiemmin tshetsheenien kerrottiin saattavan neuvotella Punaisen Ristin tai Lääkärit ilman rajoja -järjestön edustajien kanssa.

Moskovalaisteatteria lähellä olevat tiedotusvälineiden edustajat kuulivat aamulla voimakkaan pamauksen teatterin suunnasta. Uutistoimisto Reutersin mukaan ääni kuulosti räjähdykseltä.

Ilmoita asiavirheestä