Tshernobylin ydinvoimalan luona on rakennettu uutta suojarakennusta jo kolmen vuoden ajan. Vielä toiset kolme vuotta, ja suojarakennus eli sarkofagi on valmis.
Teräsrakenteisesta sarkofagista tulee tornadonkestävä ja painavampi kuin Eiffel-torni. Mitään vastaavaa ei ole koskaan ennen rakennettu, ja kustannusten arvioidaan nousevan miljardiin euroon.
Uusi suoja valmistuu viime tipassa, sillä vanhan sarkofagin käyttöikä alkaa tulla täyteen. Sen seiniä on jo jouduttu vahvistamaan, ja kuoren ulkopuolella oleva voimalarakennus on huonokuntoinen. Viime keväänä osa sen katosta rojahti alas.
Uuden sarkofagin arvioidaan kestävän sata vuotta. Sinä aikana kaikki, mitä sen sisälle jää, aiotaan purkaa pois.
Purkutuomion ovat saaneet myös kolme muuta Tshernobylin ydinvoimalan reaktoria. Alueella on lisäksi paljon ydinjätettä, joka odottaa käsittelyä.