Praha Tshekin jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Vladimir Ruzicka jättää tehtävänsä, vaikka johdatti Tshekin maailmanmestaruuteen sunnuntaina päättyneessä Itävallan MM-turnauksessa. Tshekki voitti Wienissä pelatussa loppuottelussa Kanadan maalein 3-0. Mestaruus on Tshekin neljäs seitsemässä vuodessa.
- En muuta mieltäni, Ruzicka vahvisti Tshekin uutistoimistolle CTK:lle maanantaina.
Ruzicka, 41, otti maajoukkueen vastuulleen elokuussa 2004, kun edellinen päävalmentaja Ivan Hlinka kuoli auto-onnettomuudessa. Hän valmensi joukkuetta viime syksyn maailmancupissa ja sanoi jättävänsä tehtävänsä MM-turnauksen jälkeen. Menestys ei vaikuttanut Ruzickan päätökseen.
Ruzicka valmentaa Tshekin pääsarjassa pelaavaa Slavia Prahaa. Peliurallaan hän oli maajoukkueen kapteenina voittamassa olympiakultaa Naganossa 1998. Ruzicka pelasi NHL:ssä Edmonton Oilersin ja Boston Bruinsin riveissä.