Suomessa on kymmenien miljoonien eurojen arvosta pankkitileille unohdettua rahaa, kirjoittaa Turun Sanomat. Valtiovarainministeriön selvityksen mukaan niin sanotuilla nukkuvilla tileillä on rahaa 50–80 miljoonaa euroa.
Nukkuvaksi tiliksi kutsutaan pankkitiliä, jota ei ole käytetty kymmeneen vuoteen. Valtiovarainministeriön mukaan osaa tileistä ei ole käytetty jopa sataan vuoteen.
Ministeriöstä kerrotaan, että unohdetut rahat jäävät tällä hetkellä pankin rahastoon ikuisiksi ajoiksi. Jos asiakas tulee kysymään rahoja, ne maksetaan hänelle normaalisti.
Esimerkiksi Britanniassa rahoja käytetään sosiaalisiin kohteisiin ja hyväntekeväisyyteen. Pankit pitävät riittävää vararahastoa kymmenen vuoden jälkeenkin siltä varalta, että asiakas ilmaantuu kyselemään vanhoja talletuksiaan.