Top­pi­lan lukio jo ai­ka­tau­lu­tet­tu

Opetusvirastossa on pistetty töpinäksi kaupunginvaltuuston viime joulukuisen periaatepäätöksen jälkeen. Toppilan ja Kuusiluodon lukion yhdistämisestä on laadittu pikavauhdilla aikataulu. Opetusviraston mukaan yhdistyminen voisi tapahtua hallinnollisesti jo vuonna 2005.

Taistelu jatkuu. Toppilan lukion rehtori Veikko Ervasti vakuuttaa, että Toppilan lukion puolesta kamppaillaan viimeiseen asti.
Taistelu jatkuu. Toppilan lukion rehtori Veikko Ervasti vakuuttaa, että Toppilan lukion puolesta kamppaillaan viimeiseen asti.

Opetusvirastossa on pistetty töpinäksi kaupunginvaltuuston viime joulukuisen periaatepäätöksen jälkeen. Toppilan ja Kuusiluodon lukion yhdistämisestä on laadittu pikavauhdilla aikataulu. Opetusviraston mukaan yhdistyminen voisi tapahtua hallinnollisesti jo vuonna 2005, jolloin kaikki Toppilan aloituspaikat olisivat Kuusiluodossa.

Asia ei tosin ole esillä ensi kertaa, sillä opetusvirasto esitti jo viime elokuussa lukioiden yhdistämistä, jotta Toppilansaaren tulevat peruskoululaiset voitaisiin ohjata Merituulen ja Toppilan kouluihin. Näin Toppilansaaren koulua ei tarvitsisi rakentaa lainkaan.

Opetuslautakunta oli syksyllä kuitenkin toista mieltä, joskin valtuusto myöhemmin antoi lukioiden yhdistämiselle periaateluvan budjettikokouksessaan. Mitään aikarajoja se ei esittänyt.

Opetusviraston suunnitelman mukaan Kuusiluodon lukion aloituspaikkoja lisättäisiin jo ensi syksynä. Toppilan lukiossa aloituspaikkoja vastaavasti vähennettäisiin 30-40.



Nykyiset oppilaat kirjoittavat Toppilasta


Toppilan lukion nykyiset opiskelijat jatkaisivat kuitenkin opintonsa loppuun Toppilassa, nykyisessä koulurakennuksessa. Myöhemmin Toppilassa aloittaneet siirtyisivät Kuusiluodon lukioon sen peruskorjauksen valmistuttua vuonna 2006.

Opetuslautakunta käsittelee asiaa helmikuun 19. päivä.

Opetusviraston mukaan jatkossa on tarkoitus luoda Kuusiluodon ja Oulun Lyseon lukioiden sekä Oulun taidekoulun verkostoyhteistyöllä opiskelijoille mahdollisimman monipuolinen tarjonta taidekasvatuksen ja kuvataiteen opinnoissa. Näin yhteinen kurssitarjonta on molempien lukioiden opiskelijoiden käytössä.

Toppilan lukion rehtori, vihreiden kaupunginvaltuutettu Veikko Ervasti pitää tätä täysin katteettomana lupauksena.

"Resurssit eivät lisäänny yksinkertaisella nykyisten kurssien yhteenlaskulla. Kuusiluodossa ei kerta kaikkiaan ole tarpeeksi tilaa. Pahimmassa tapauksessa tässä käy niin, että kummankin koulun tarjonta huononee."

Edestakainen juokseminen taidekoulussa tai Lyseossa ei myöskään tunnu Ervastista järkevältä.

"Ja onko niissäkään tiloja?"

Yhdistetyn lukion oppilasmääräksi on kaavailtu 550-600. Ervastin mukaan opetusvirasto on kuitenkin jo tiedustellut, voiko Kuusiluotoon sijoittaa oppilaita vielä tätäkin enemmän.

"Ei tämä tähän tule jäämään. Kaupunkiin on tarkoitus pala kerrallaan toteuttaa vuoden 1999 kouluverkkosuunnitelma. Yhtenäisperuskoulutuksen varjolla tullaan lukioita vielä yhdistelemään lisää", uskoo Ervasti.

Asian etenemistä rivakkaan tahtiin Ervasti ei ihmettele. "Selvästi näkyy, että asia halutaan viedä läpi ennen ensi syksyn kunnallisvaaleja. Demarit ja kepu ovat sopineet keskenään, että tuli mitä tuli, tämä viedään nyt läpi. Taistelu jatkuu kuitenkin loppuun asti."

Opetusviraston mukaan kaikkien Toppilan lukioon sijoitettujen, vakinaisessa virkasuhteessa olevien ja toistaiseksi palkattujen opettajien työsuhteet jatkuvat Oulun kaupungissa.

Suurin osa voidaan jatkossa sijoittaa Kuusiluodon lukioon. Muut sijoitetaan muihin Oulun lukioihin.

Oulussa opettajien virat ovat kaupungin virkoja ja viran toimipaikan määrää opetustoimenjohtaja.

Lukioiden yhdistämisestä järjestetään tammikuun lopulla useita kuulemis- ja keskustelutilaisuuksia. Toppilan lukion opiskelijat ja heidän huoltajansa on kutsuttu Toppilan koulun liikuntasaliin ensi tiistaina kello 18.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä