Tont­tien luo­vu­tuk­set tark­kai­luun Oulun seu­dul­la

Vuokratontteilla ei Oulun seudulla tehdä bisnestä. Oulun asuntotoimen päällikkö Kaija Puhakka kertoo kuitenkin saaneensa puheluita, jotka ovat koskeneet vuokratonttien bisneskäyttöä.

Vuokratontteilla ei Oulun seudulla tehdä bisnestä. Oulun asuntotoimen päällikkö Kaija Puhakka kertoo kuitenkin saaneensa puheluita, jotka ovat koskeneet vuokratonttien bisneskäyttöä.

"Kun kyseisten tonttien paikkaa ja vuokraoikeuden omistajaa ryhdyttiin kyselemään, ei paikkoja ja nimiä enää löytynytkään", kertoo Puhakka.

Tekninen lautakunta kuitenkin harkitsee vuokratonttien uudelleenluovutusperusteiden tarkistamista lähitulevaisuudessa. Tähän ovat vaikuttaneet asian tiimoilta käyty julkinen keskustelu ja Puhakan saamat puhelut.

"Valtaosa vuokratonteille rakentavista jäävät asumaan tonteilleen. Tiedossani ei ole ainoatakaan keinotteluyritystä. Ihmisten elämäntilanteet voivat kuitenkin muuttua, joten on luonnollista, että normaaleja tonttien uudelleenluovutuksia tulee", huomauttaa Puhakka.



Yleensä ottaen
reilua peliä


Kiimingin kunnassa on törmätty yhteen hämärään uudelleenluovutustapaukseen.

"Eräs henkilö sai viime syksyn arvonnassa vuokratontin, jolle hän ei omien sanojensa mukaan pystynytkään rakentamaan. Hän huomasi, että tontilla voi ansaita rahaa ja ryhtyi myymään tontin uudelleensiirtoa eniten tarjoavalle", harmittelee Kiimingin hallintojohtaja Harri Kantola.

Kiimingin kunnalla ei ole valtuuksia estää kyseistä toimintaa.

"Kyselemme parhaillaan kuntaliiton lakimieheltä keinoja vuokrasopimuksen muutosehdotukseen", huomauttaa Kantola. Hän muistuttaa, että tapaus on ainutkertainen.

Haukiputaalla on törmätty muutamaan tonttikeinotteluyritykseen, jotka ovat tapahtuneet pitkällä aikavälillä. Nämä ovat kuitenkin tyssänneet kunnan sanktiopykälään, jossa uudelleenluovutus hyötymielessä johtaa 5-10 -kertaiseen sakkoon vuosivuokrasta.

"Sanktio on tehonnut hyvin. Tiedossani ei ole ainoatakaan hyötytarkoituksessa toteutunutta uudelleenluovutustapausta", kertoo maankäyttöinsinööri Markku Uusimaa.


Elämäntilanteet vaihtelevat


Limingassa puolestaan tonttien uudelleenluovutusta ei ole säädelty. Kunnasta kuitenkin kerrotaan että bisneksentekoa ei ole havaittu.

"On normaalia, että pienet rakennusliikkeet hankkivat vuokratontteja itselleen ja myyvät rakentamansa talot eteenpäin", arvioi asuntosihteeri Hilkka Pylkäs.

Soittokierros oululaisille kiinteistönvälittäjille kertoo, että vuokratonttien luovutukset johtuvat ihmisten normaaleista elämäntilannemuutoksista.

"Meille ei ole tullut yhteydenottoja, joissa vuokratontilla haluttaisiin tehdä bisnestä. Totta kai vuokratontteja välitetään eteenpäin, mutta tämä johtuu ihmisten asumisolosuhteiden muutoksista", tähdentää kiinteistönvälittäjä Teija Soronen SKV Kiinteistönvälityksestä.

Ritaharjuun tulevia myynti- ja vuokratontteja koskevaa myyntikiistaa ratkotaan parhaillaan hallinto-oikeudessa.

Kaupunki ja maanomistajat eivät ole päässeet yksimielisyyteen tonttien hinnoista, samalla kun kaupunki hakee ympäristöministeriöltä lunastuslupaa Ritaharjun tontteihin.

Ilmoita asiavirheestä