To­maat­tien pe­pi­non-vi­rus ei ole le­vin­nyt

Tomaattiviljelmiä vaivaava pepinon-mosaiikkivirus ei näytä levinneen laajalti Pohjanmaalle.

Tomaattiviljelmiä vaivaava pepinon-mosaiikkivirus ei näytä levinneen laajalti Pohjanmaalle. Uusia virustapauksia on löytynyt viime päivinä tehdyissä tarkastuksissa vain yksi. Kaikkiaan virusta on löydetty tähän mennessä neljältä pohjalaiselta tomaattiviljelmältä.

Kasvintuotannon tarkastuskeskus on tarkastanut liki 400 Pohjanmaan tomaattiviljelmää ja tarkastuksia jatketaan edelleen. Ainakin tällä hetkellä näyttää siltä, että kyse on pelkästään yksittäisistä tapauksista, kertoo valvontapäällikkö Raija Valtonen Kasvintuotannon tarkastuskeskuksesta.

Tauti vahingoittaa kasvustoja ja heikentää satotasoa merkittävästi. Tomaatit ovat syöntikelpoisia, mutta niitä ei kelpuuteta myyntiin värivikojen vuoksi.

Kasvintuotannon tarkastuskeskus on kehottanut kaikkia tomaatinviljelijöitä ryhtymään varotoimiin viruksen varalta. Saapuvat taimet tulee tarkastaa ja kasvustoja tulee seurata. Viruksen vaivaamat tomaattikasvustot tunnistaa kupruilevista lehdistä ja tomaatin vaaleankeltaisesta marmorikuviosta.

Ilmoita asiavirheestä