Tokmanni Oy on toteuttamassa aikeensa Oulussa nopeammin kuin mitä se vielä kuukausi sitten ennakoi.
Joensuussa 1989 perustettu ja Suomen toiseksi suurimmaksi halpakauppaketjuksi kasvanut yritys kertoi elokuun alussa perustavansa lähivuosina 20-25 myymälää Etelä- ja Keski-Suomen sekä Pohjois-Pohjanmaan keskeisille paikkakunnille.
Tokmanni Oy:n odotetaan nyt nopeuttavan aikatauluaan Oulussa. Itä-Suomessa vankan jalansijan hankkineen yrityksen uskotaan edenneen loppusuoralle oululaisen Säästökuoppa Oy:n ostamisesta kauppiaspariskunta Hannu ja Pirkko Vuokilan kanssa käymissään neuvotteluissa.
Säästökuoppa Oy:llä on Oulussa kolme vahvaa myymälää: Jukolankujan ja Kaijonharjun Säästökuopat sekä Toppilan taloushalli. Oulun myymälöiden lisäksi Säästökuopalla on halpahalli myös Keminmaassa.
Pääomasijoittaja on
aktiivinen omistaja
Todennäköisenä pidetyllä kaupalla Oulusta kolme ja Keminmaasta yhden uuden myymälän saavalla Tokmannilla on entuudestaan vahva, noin 60 kauppapaikan myymäläverkosto. Itä-Suomessa yhtiön Tokmanni-ketjuun kuuluu 25 myymälää. Lounais- ja Länsi-Suomessa sekä Pirkanmaalla yhtiön Vapaa Valinta -ketjussa on 36 myymälää.
Kaupan ryhmistä riippumattoman Tokmannin laajentumisaikeet eivät jääne muuallakaan aikeiksi, sillä yrityksen nykyinen pääomistaja on Pohjoismaiden suurimpiin pääomasijoittajiin kuuluva Capman. Se on aktiivinen omistaja, jonka liikeidea on kuuluu sijoitustensa arvon lisääminen muun muassa yrityskaupoilla ennen irtaantumistaan niistä.
Nyt Oulussa aikeensa toteuttava Tokmannin toimitusjohtaja Kyösti Kakkonen on aiemmin kertonut olevan kiinnostunut kaupanteon aloittamisesta myös Raahessa, Oulaisissa ja Ylivieskassa.
Tokmannin toinen omistaja on yrityksen perustajien Kyösti ja Kari Kakkosen Joensuun Kauppa ja Kone Oy, jolla halpakauppayhtiöstä on noin 40 prosentin osuus.
Villi ja vapaa,
tarkka ja nuuka
Eri yhteyksissä Tokmannin toimitusjohtaja Kyösti Kakkonen on nimennyt yrityksen vahvuuksiksi sujuvan ja suoraviivaisen logistiikan sekä aktiivisen hinnoittelun.
Yritykselle on hänen mielestään ominaista myös erittäin kevyt organisaatio ja nopea reagointikyky muutoksiin.
Tokmanni Oy työllistää noin 600 henkilöä ja sen tämän vuoden liikevaihdoksi arvioidaan runsaat 200 miljoonaa euroa. Kauppaa se tekee yli 80 000 tuotenimikkeellä.
Kyösti Kakkonen on onnistunut luomaan Tokmannille erittäin edullisen hintaprofiilin, jota myös monet erilaiset hintatutkimukset ovat tukeneet.
Halpakaupan profiiliin kuuluu lisäksi tiukkuus, tarkkuus ja peräti nuukuus. Yritys ei myöskään kaihda iskusanoja "villi ja vapaa".
Tokmannin rantautumista Ouluun ovat tähän saakka pidätelleet halpakauppojen keskinäisen yhteistyön pelisäännöt: Tokmannin tavoin Hannu ja Pirkko Vuokilan Säästökuoppa Oy on yksi halpakauppojen yhteisen ja niille erittäin tärkeän hankintayhtiön Pick Import Finland Oy:n omistajista.