Sisääntulo oli näyttävä, mutta olihan sitä odotettu jo 54 vuotta. Tanska tuli takaisin MM-kisoihin Suomessa vuonna 2003 ja jysäytti heti pari annosta dynamiittia. Ensin tanskalaiset kippasivat ylimieliset amerikkalaiset nurin 5-2-lukemin ja sitten pitivät Kanadan 3-3-tasapelinumeroissa.
Johtopäätös: Tanska oli kehittynyt reippaan puolen vuosisadan aikana, sillä vuoden 1949 MM-kisoissa Kanada tukisti Tanskaa maalein 47-0.
Pohjois-Amerikan ammattimiehet tuskin muistavat kovinkaan monta tanskalaispelaajaa, mutta muutamien hyökkääjien mielen sopukoissa saattaa kummitella Peter Hirschin nimi. Maalivahti Hirsch torjui USA:ta vastaan 53 kertaa ja pysäytti myös 41 kanadalaislaukausta.
Hirsch on Tanskan MM-kisajoukkueen luottokamaa. Juutti on torjunut kaikissa neljässä MM-turnauksessa, jotka Tanska on pelannut uudella vuosituhannella. Suomen kisoissa Tanska päätyi lopulta 11:nneksi. Sen jälkeen tanskalaiset ovat olleet sijalla 12, 13 ja 13. Päätavoite on siis täyttynyt neljä kertaa peräkkäin, kun Tanska on pystynyt säilyttämään paikkansa A-sarjassa.
28-vuotias Hirsch on hankkinut kannuksensa koviin peleihin Ruotsin sarjoissa. Hän siirtyi jo juniori-ikäisenä naapurimaahan IF Troja Ljungbyn riveihin. Huipputasolle Hirsch kiilasi kaudella 2000-01, kun hän aloitti kolmen vuoden keikkansa MoDo:n edustusjoukkueessa.
Päättyneellä kaudella Hirsch torjui kiekkoja paluuta pääsarjaan yrittäneessä Leksandin ryhmässä. Jukka Rautakorven valmentama Leksand ei kuitenkaan pystynyt toteuttamaan tavoitettaan. Hirsch pelaa näillä näkymin ensi kaudella Tanskan liigan tähtenä.
Moskovan MM-turnauksessa Hirschin kanssa maalivahdin paikasta kamppailee Michael Madsen, joka torjuu laukauksia mestisjoukkue Vaasan Sportin riveissä. Madsen piti Mestiksen pronssiottelussa TuTo:a vastaan maalinsa puhtaana.
Kun Tanska kohtaa D-lohkossa Suomen ja Venäjän, on varmaa, että joukkue tarvitsee yllätyksiin jälleen kerran maalivahtinsa panosta.