To­dis­ta­jat: Sör­näis­ten kaa­ha­rei­den vauhti 90-130 km/t

Kahden taksiasiakkaan kuolemaan Helsingin Sörnäisissä johtaneen onnettomuuden tutkinta jatkuu. Poliisi on kuullut taksikuskin ja kahden kaaharin lisäksi noin kymmentä todistajaa.

Kahden taksiasiakkaan kuolemaan Helsingin Sörnäisissä johtaneen onnettomuuden tutkinta jatkuu. Poliisi on kuullut taksikuskin ja kahden kaaharin lisäksi noin kymmentä todistajaa.

Eri arvioiden mukaan kahden kilpaa ajaneen henkilöauton nopeus oli törmäyshetkellä 90-130 kilometriä tunnissa. Onnettomuuden tekninen tutkinta ja siihen perustuva nopeuden arviointi on vielä kesken.

Arvioiduista nopeuksista alhaisinkin ylittää törkeän liikenneturvallisuuden vaarantamisen rajan. Alueella on 60 kilometrin nopeusrajoitus.

Onnettomuus sattui viikko sitten lauantaina Helsingissä Sörnäisten rantatiellä, kun kaksi helsinkiläismiestä aloitti kaahauskilpailun liikenevaloista. Kaikukadun kohdalla toinen autoista törmäsi vastakkaisesta suunnasta vasemmalle kääntymässä olleeseen taksiin, kaksi kyydissä ollutta helsinkiläismiestä kuoli.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä