Times: Bin Laden halusi tur­va­pai­kan Bri­tan­nias­ta

Al-Qaida-verkoston johtaja Osama bin Laden pohti turvapaikan hakemista Britanniasta vuosikymmen sitten. Asiasta kertoi maan silloinen sisäministeri Michael Howard The Times -lehdessä torstaina.

Al-Qaida-verkoston johtaja Osama bin Laden pohti turvapaikan hakemista Britanniasta vuosikymmen sitten. Asiasta kertoi maan silloinen sisäministeri Michael Howard The Times -lehdessä torstaina.

Timesin mukaan bin Laden ilmoitti vuonna 1995, että hän haluaa hylätä silloisen asemapaikkansa Sudanin. Bin Laden pyysi tämän jälkeen joitakin ryhmänsä jäseniä Lontoossa tiedustelemaan, voisiko hän muuttaa Britanniaan.

"Totta puhuakseni, tiesin silloin hänestä hyvin vähän, mutta saimme tiedon, että bin Laden oli hyvin kiinnostunut tulemaan Britanniaan", Howard sanoo lehdessä.

"Mitä ilmeisimmin kyseessä oli vakava pyyntö. Hän tunsi jo joitakin ihmisiä, jotka työskentelivät täällä. Kukapa tietää, millaiseksi historia olisi muotoutunut, jos hän olisi päätynyt tänne", Howard jatkoi.

Britannian sisäministeriö tutki kuitenkin bin Ladenin taustat, minkä jälkeen hän joutui mustalle listalle. Toisaalta bin Laden ei koskaan virallisesti hakenut turvapaikkaa.

Bin Ladenin on kerrottu matkustelleen laajasti Euroopassa teini-ikäisenä. Joidenkin tietojen mukaan hänestä olisi tuolloin myös kehkeytynyt innokas lontoolaisen jalkapalloseura Arsenalin fani, vaikka tästä ei olekaan olemassa konkreettisia todisteita.

Bin Ladenin kohtalosta ei ole tietoa. Hänen arvellaan piileskelevän Afganistanin ja Pakistanin vaikeakulkuisella heimoalueella.

Ilmoita asiavirheestä