Viime vuoden maailmanmestarin Tiia Piilin mitali aerobicin MM-kisoista oli tällä kertaa hopeinen. Kullan vei vuoden 2000 maailmanmestari Australian valovoimainen Lauren Farry, jonka suorituksissa on voimaa ja vauhtia. Tiia Piilin finaalisuoritus oli hänen kilpailuosuutensa paras.
Hanna-Mari Maijala tuli kuudenneksi Australian taitavan Kylie Halidayn kirittyä hänen ohitseen. Haliday on nimekäs ja vaarallinen kilpakumppani maailman huipulla.
Miesten sarjassa ei finaalissa nähty omia urheilijoita ja sama oli tilanne myös pareissa ja joukkueissa. Parien sarja nuoret kilpailijat Satu Parviainen-Matti Miilumäki sijoittuivat kuitenkin hyvin seitsemänneksi ja olivat ensimmäinen finaaalin ulkopuolelle jäänyt pari.