Tie­to­pa­ket­ti pa­kat­tiin juut­ti­säk­kei­hin

Kemi Keminmaalainen Silja Polvi ja kemiläinen Lilja Mäkinen poimivat rutiinilla pitkä


Kemi
Keminmaalainen Silja Polvi ja kemiläinen Lilja Mäkinen poimivat rutiinilla pitkältä pöydältä esitepapereita ja pukkaavat käteen kasaantuvan paksun nivaskan juuttikassiin. Tietopaketin lisäksi kassista löytyy myös makea yllätys.

Torstaina alkavien valtakunnallisten kotiseutupäivien järjestelyjen loppusuoran meno on vauhdikasta. "Tämähän alkaa olla jo melkein kokopäivätyötä", Silja Polvi sanoo.Tietopakettipusseja on teetetty tuhat, joista noin 700 on tiistai-iltapäivään mennessä saanut täytteensä.

Keminmaa-seuran varapuheenjohtaja on ollut mukana kaksi vuotta kolmisen vuotta kestäneessä projektissa. Alussa pidettiin palavereja, sitten mentiin kohti käytäntöä, Kemin taidemuseossa tapahtuva pussitusoperaatio on jo puhdasta käsityötä.

Kiireinen tahti on myös viereisessä liikuntasalissa, jossa rakennetaan norrbottenilaista kotia menneiltä vuosikymmeniltä. Norrbottenin yhdistyksen puheenjohtaja Lars Israelssonin esittelemät ruotsalaiset mööbelit olisivat istuneet hyvin myös itärajan takaiseen 1950- ja 60-lukujen kotiin.

Innokkaita käsiä Silja Polvi kaipaisi enemmän talkoisiin. "Surullista, että talkootyö on jäämässä unohduksiin. Talkoot tulisikin herättää uudestaan henkiin, sillä ne ovat todellista kotiseututyötä."

Kotiseutupäivien järjestäjät ovat kuitenkin tyytyväisiä talkootyön määrään ja erityisesti kotiseutuaktiivien yhteistyöhön. Ossi Liiten Kemin kotiseutu- ja museoyhdistyksestä toivoo yhteistyölle myös jatkoa. Näin näyttää myös tapahtuvan, sillä seuraavina vuosina ovat luvassa alueelliset lasten ja nuorten kotiseutupäivät.

Neljä päivää kestävän turneen päätapahtumat sijoittuvat Kemiin, mutta kirjavan runsas ohjelmatarjonta on ripoteltu pitkin tapahtuman seitsemään kuntaan sijoittuvaa näyttämöä. Kemi-Tornio alueen kehittämiskeskuksen toimitusjohtaja Martti Ruotsalainen puhuu talousalueen superkesästä, jonka kotiseutupäivät kruunaavat.

Edellisiltä kotiseutupäiviltä kaipaamaan jääty merellisyys on nyt vahvasti mukana. Kemissä vietetään lauantaina purjeiden päivää. Monet ohjelmat sijoittuvat meren ääreen, muun muassa sunnuntainen pääjuhla.

Tähän mennessä päiville on ennakkoon ilmoittautunut 500 henkeä. Kaikkiaan eri tapahtumissa odotetaan käyvän runsaat 20 000 ihmistä.

Ilmoita asiavirheestä