Tie­to-Ena­tor to­teut­taa edus­kun­nan uuden sa­li­jär­jes­tel­män

Tieto-Enator toteuttaa eduskunnalle uuden salijärjestelmän. Järjestelmäuudistuksen tavoitteena on parantaa ja modernisoida istuntosalin tietoteknisiä palveluja sekä luoda eduskunnalle mahdollisimman hyvät työskentelyolosuhteet.

Tieto-Enator toteuttaa eduskunnalle uuden salijärjestelmän. Järjestelmäuudistuksen tavoitteena on parantaa ja modernisoida istuntosalin tietoteknisiä palveluja sekä luoda eduskunnalle mahdollisimman hyvät työskentelyolosuhteet.

Myös täysistuntojen avoimuuden lisääminen kansalaisille on uudistuksen yksi keskeinen tavoite. Uusi salijärjestelmä otetaan käyttöön kesällä 2007.

Uusi salijärjestelmä noudattaa toiminnallisuudeltaan pääosin nykyistä järjestelmää, joka koostuu kolmesta erillisestä, toisiinsa kytketystä äänestys-, seuranta- ja äänentoisto/äänitysjärjestelmästä.

Uuden järjestelmän avulla kansanedustajat saavat työpöydällään olevalle näytölle nykyistä enemmän tietoa, puheenvuorojen varaaminen yksinkertaistuu ja pöytäkirjojen jakelu tehostuu.

Kansanedustajilla on myös mahdollisuus käyttää istuntojen aikana eduskunnan sisäiseen verkkoon kytkettyä kannettavaa tietokonetta. Tämä mahdollistaa täysistunnossa käsiteltävien asiakirjojen määrän asteittaisen vähentämisen.

Yleisölehterille asennetaan näytöt, joilta yleisö saa yksityiskohtaista tietoa täysistunnon kulusta. Täysistuntoja voi seurata myös internet-tv tai digi-tv -lähetyksistä, jotka sisältävät videokuvan ja äänen ohella tietoa muun muassa käsiteltävästä asiasta ja puhujista.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä