Suomen terveyskeskuksissa pelätään, että lääkäripula on tänä kesänä pahempi kuin aikoihin. Nelosen uutisten tekemän kyselyn mukaan miltei kaikissa sairaanhoitopiireissä arvellaan, että palveluja joudutaan leikkaamaan entisestään sijaisten huonon saatavuuden vuoksi.
Tavallisesti suurin osa terveyskeskusten kesäsijaisista on opiskelijoita. Tänä kesänä monet ovat kuitenkin menneet paremman palkan perässä päivystyspalveluja vuokraaviin yrityksiin.
Nelosen uutiset tiedusteli lääkäritilannetta kaikista Suomen sairaanhoitopiireistä. Paristakymmenestä piiristä kaikkiaan 17 arvioi, että tuleva kesä on lääkäripulaltaan pahin aikoihin, ja että palveluja tämän vuoksi karsitaan.
Kaikkiaan 16 piiristä kerrottiin, että sijaisten puutteen vuoksi ostopalveluja on jouduttu lisäämään.