Ter­ro­ris­ta jyr­käs­ti irti

Ruotsissa Muslimien neuvosto ja Islamin Ahmadija-liike sanoutuivat kesällä Lontoon pommi-iskujen jälkeen jyrkästi irti kaikesta terrorismista. Islamin Ahmadija -liike sanoo kategorisesti vastustavansa väkivaltamenetelmiä ja "rukoilee Jumalaa, jotta maailma välttyisi tulevaisuudessa näiltä väkivallan teoilta".

Ruotsissa Muslimien neuvosto ja Islamin Ahmadija-liike sanoutuivat kesällä Lontoon pommi-iskujen jälkeen jyrkästi irti kaikesta terrorismista. Islamin Ahmadija -liike sanoo kategorisesti vastustavansa väkivaltamenetelmiä ja "rukoilee Jumalaa, jotta maailma välttyisi tulevaisuudessa näiltä väkivallan teoilta".

Muslimien neuvosto kehottaa kaikkia jäsenjärjestöjään selkeästi sanoutumaan irti väkivallasta, tapahtuupa mitä tahansa. Muslimineuvosto vakuuttaa, ettei se ole saanut merkkejä Ruotsissa majailevista ääriaineksista ja että terroritekojen riski Ruotsissa siksi on olemattoman pieni.

Samoilla linjoilla on myös turvallisuuspoliisi Säpo. Säpo pitää julkisuudessa jo aiemmin liikkuneiden tietojen mukaan silmällä Ruotsissa noin sataa henkilöä, jotka ovat lähtöisin muslimivaltaisista maista.

Asiantuntijoiden mukaan heillä on korkeintaan logistinen tehtävä, rahan kerääminen ja matkojen järjestäminen. Ruotsin muslimineuvoston mukaan Ruotsin viranomaiset, poliitikot ja hallitus ovat toimillaan lieventäneet ja koko ajan lieventävät syrjäytymisen kuilua. Tätä työtä on kuitenkin neuvoston mukaan entisestään tehostettava.



Terrorilait
testissä


Ruotsissa jatkuu parhaillaan tuomioistuinkäsittely Svean hovioikeudessa Tukholmassa kahta kurdia vastaan, jotka käräjäoikeus taannoin tuomitsi seitsemän ja kuuden vuoden vankeusrangaistuksiin. Käräjäoikeus katsoi toteen näytetyksi, että kummallakin kurdilla on yhdessä ollut säännölliset yhteydet takaa-ajettuun jordanialaisterroristiin Abu Musab al-Zarqawiin.

Viime mainittua epäillään useista terrori-iskuista Irakissa. Käräjäoikeudessa Ruotsin nykyisen terrorismista laaditun tuoreen lainsäädännön mukaan tuomitut kurdit ovat olleet yhteydessä terrorijärjestö Ansar-al-Islamiin ja toimittaneet tälle Ruotsista keräämiänsä lahjoituksia yli 150 000 euroa. Kurdimiehet tunsivat myös järjestön iskusuunnitelmat, jotka toteuduttuaan tappoivat Abrilissa yli 100 henkilöä helmikuussa 2004.

Tunnetuin Ansar-al-Islam -jäsen Euroopassa on Norjasta poliittisen turvapaikan aikoinaan saanut mullah Krekar. Hänen arvellaan jopa perustaneen järjestön. Norja on sittemmin päättänyt karkottaa mullah Krekarin.



Tanskassa
puolin jos toisin


Tanskassa Kööpenhaminan poliisi on kuulustellut elokuun alussa Hizb-ut-Tahrir -liikkeen johtajaa Fadi Abdullatifia, joka lentolehtisissään on kehottanut musliminuoria matkustamaan Irakiin taistelemaan yhdysvaltalaisallianssia vastaan. Tanska osallistuu Irakin sotaan Yhdysvaltain rinnalla.

Britannian pääministeri Tony Blair on kehottanut Tanskaa kieltämään Hizb-ut-Tahrir -järjestön. Kööpenhaminan poliisi on työllistetty myös vastakkaisten, rasististen ilmiöiden takia. Äärioikeistolaisen paikallisradion omistajan, tanskalaisen Kaj Vilhelmsenin epäillään syyllistyneen joukkomurhayllytykseen. Hänen mukaansa "terrorismi on kitkettävissä vain, jos suuri osa muslimeja surmataan".

Ilmoita asiavirheestä